Celodenné učenie v obývačke – výhra v Jesennom dni zdravia

Projekt Učiteľ - rodič - dieťa, spolu na jednej lodi, ktorý v tomto školskom roku, pod záštitou Komenského inštitútu, nadácií Orange, Slovak Telekom a ESET, realizujeme na Rozmarínke sa naplno prejavil jedinečnou akciou.

V piatok ráno 14. decembra kreatívne pani učiteľky štvrtého ročníka Silvia Balaďová a Iveta Gregušová privítali svojich žiakov v obývačke, ktorú pre nich večer predtým pripravili iniciatívni rodičia detí.

Akoby mávnutím čarovného prútika sa im podarilo premeniť vestibul školy na kúzelnú obývačku, v ktorej nechýbal krb, vianočný stromček, ani fotografie detí vo fotorámikoch či pôsobivá vianočná hudba a výzdoba s voňavými dobrotami na stolíkoch.

Deti, pre ktoré to bolo prekvapením sa po príchode do školy na svoju jedinečnú triedu nevedeli vynadívať a v nemom úžase zostali aj iní žiaci a rodičia prichádzajúci do školy.

Vyučovací deň sa mohol začať. Pani učiteľky svojim žiakom pripravili vyučovanie pozostávajúce napríklad z eskimáckej rozcvičky, bádateľských výprav, ktoré podnikali zo svojej obývačky do mnohých zákutí školy a šikovné mamičky s deťmi v školskej kuchynke piekli medovníčky, ktoré prevoňali Vianocami celú školu.

Konštruktivisticky ladené vzdelávacie aktivity s využitím tabletov, skupinových foriem práce, ale aj hľadanie informácií o histórii a zvykoch sprevádzajúcich najkrajšie sviatky roka ukryté za QR kódy sa postarali o to, že vzdelávacie ciele, ako čítanie s porozumením, sčítanie, odčítanie alebo zlomky a orientáciu podľa indícií či piktogramov žiaci plnili tímovo s využitím všetkých svojich zmyslov a schopností. Vďaka silným emotívnym zážitkom si ich určite uchovajú nadlho.

Niekoľko reakcií detí:

  • „Je tu krajšie ako doma.“
  • „Jéj ja tu mám aj svoju fotku.“
  • „Vedeli sme, že sa budeme učiť v obývačke, ale toto je lepšie ako sme si predstavovali.

A za všetkých iniciatívnych rodičov:

  • „Prekvapenie v tvári a nadšenie v detských očiach pri príchode do školy bolo pre nás tou najkrajšou odmenou. Sme radi, že sme pri tom mohli byť.“

Mgr. Helena Weszelovszká
riaditeľka školy


Atmosféru netradičného vyučovania si môžete vychutnať aj vďaka našej fotogalérii.